Mam to na zawsze

Poczucie własnej wartości jest czymś z czym każdy z nas się rodzi i czymś co dla większości z nas udaje się zgubić, bądź skrzywić gdzieś po drodze. W swojej książce Nathaniel Branden wskazuje, że poczucie własnej wartości składa się z 3 elementów: samoświadomości, poczucia własnej skuteczności i szacunku do siebie. Ostatni oznacza, że mamy poczucie własnej godności i osobistej wartości.

W moim życiu doświadczyłam wielu przykrych sytuacji, niesprawiedliwości i krzywdy. Zbudowało to we mnie przekonanie o ludziach i świecie na którym żyje, a najtrudniejsze doświadczenia ukształtowały mnie na stosunkowo silną jednostkę. Skoro wydarzenia z przeszłości mnie nie zabiły mam poczucie, że najgorsze już za mną, a ponieważ przetrwałam je i zwyciężyłam niewiele rzeczy jest w stanie mnie przerazić czy załamać. Mówi się, że aby uczynić z kogoś mężczyznę należy go złamać, mówi się, że najsilniejsze jednostki to te które ucierpiały najbardziej. Jednak mało kto wspomina, że w ten sposób nabyta siła jest niepełna. Poprzez moje doświadczenia wyrobiłam w sobie nawyk nie ufania ludziom, bo nie są godni zaufania i są zawodni w swoich obietnicach. Uwierzyłam, że miłość, która powinna nie znać granic jednak je posiada, a poleganie na innych prowadzi tylko do porażki. Nauczyłam się oddzielać emocje i uczucia od decyzji, które podejmuje. Nauczyłam się nie przegrywać i nie angażować nadmiernie. Nauczyłam się kontrolować swoje uczucia, reakcje oraz otaczający mnie świat, bo zostałam złamana i pozbawiona bezpieczeństwa. Swoim zachowaniem i postawą stworzyłam sobie złudne bezpieczeństwo i wykluczyłam ze swojego życia sytuacje, które mogą spowodować ponownie jego utratę, czyli między innymi miłości i głębokich relacji z ludźmi. Pomimo, że byłam postrzegana za silną i pewną siebie jednostkę moje poczucie własnej wartości było wadliwe i niepełne. W naprawieniu mojego poczucia własnej wartości i pozszywaniu się na nowo pomogło mi zaakceptowanie sytuacji w której byłam, przyjęcie niebezpieczeństwa i spojrzenie mu prosto w oczy. Kiedy człowiek staje w prawdzie ze sobą i sytuacją jest o krok od wyciągnięcia wniosków i poprawy sytuacji oraz nauczenia się stawiania własnych granic.Natomiast jeśli zdobywamy poczucie własnej wartości zyskujemy też pewność siebie, pewność co do własnego umysłu, działań, ocen, skutków, ale również zasad, które wyznajemy. Integralność z własnymi przekonaniami i wartościami czyni nas niepokonanym i nieustraszonym, bo żyjemy w niezłomnym przekonaniu, że myślimy i czynimy słusznie. Taka pewność jest inspirująca, taka niezłomność jest w każdym “głównym bohaterze” oraz “prawdziwym liderze” i przyciąga do nas innych.

“Jestem dokładnie taki jaki powinienem być. Niczego się nie boję”

Bohemian Rhapsody

Te słowa wypowiedział Freddie Mercury, a dokładnie Rami Malek, który grał go w oscarowym filmie Bohemian Rhapsody. Oglądając go zastanawiałam się jak to się dzieje, że ludzie osiągają niemożliwe rzeczy i nie paraliżuje ich strach, który blokuje zwycięstwo. Olśniło mnie kiedy pracowałam nad poczuciem własnej wartości, bo jak się okazuje kiedy jesteś czegoś pewien to się nie boisz, po prostu nie. Możemy odczuwać zdenerwowanie przed nieznanym, czy pewną trwogę, ale nie jest to strach czy lęk, który nas powstrzymuje czy paraliżuje. Tak silna jest nasza pewność i przekonanie o racji. Silne poczucie własnej wartości czyni nasze wartości i przekonania tak jasne i klarowne jak to, że słońce wschodzi i zachodzi. Zatem przed osiąganiem naszych celów, przed szacunkiem do siebie, przed zaufaniem sobie my sami się powstrzymujemy i blokujemy. Dzieje się tak z powodu naszych wcześniejszych przeżyć i doświadczeń, które budują w nas pewien obraz i perspektywę. Dzieje się tak, bo nie jesteśmy świadomi naszej wolności i możliwości, bo ukrywamy się sami przed sobą i pozwalamy innym narzucić nam granice, kiedy to my powinniśmy o nich decydować.
Sarah J Maas moja ulubiona autorka fantasy stworzyła bohaterkę Feyrę i pięknie przedstawiła jej podróż i sposób jaki odzyskiwała swoje utracone poczucie własnej wartości. Napisałam już o tym kilka wpisów blogowych, ale chyba nigdy nie pozbędę się przyjemności cytowania fragmentów ACOTAR przy każdej możliwej okazji.

"And I realized - I realized how badly I'd been treated before, if my standards had become so low. If the freedom I'd been granted felt like a privilege and not an inherent right [...] "You might be my mate, but you remain your own person. You decide your fate - your choices. Not me. You chose yesterday. You choose every day. Forever"

ACOTAR

I uświadomiłam sobie jak źle byłam traktowana wcześniej, jeśli moje standardy stały się tak niskie. Jeśli wolność, którą mi przyznano czułam jako przywilej, a nie moje podstawowe prawo [..] Możesz być moją partnerką, ale pozostajesz swoją własną osobą. Ty decydujesz o swoim losie – twoje wybory. Nie ja. Wybrałaś wczoraj, Wybierasz każdego dnia. Na zawsze.

I tak dokładnie jak mówi jej partner do Feyry jest z nami i naszym poczuciem własnej wartości. To my dajemy sobie prawo do korzystania z wolności, urodziliśmy się z nią i jest niezaprzeczalna, chyba że przez nas samych. To my dokonywaliśmy wyboru i zawsze wybór będzie do nas należał, czy skorzystamy z niezbywalnego prawa do wolności czy oddamy je innym ciesząc się z ochłapów jakie nam rzucają, jakbyśmy dostali prezent. Feyra zobaczyła prawdę, spotkała się z nią i zrozumiała, a następnie sięgnęła odważnie po to co od zawsze było jej. Porzuciła poczucie niższości, gorszości i nieadekwatności, bo była dokładnie taka jaka powinna być. Każdy z nas ma w sobie prawdziwe ja, które jest dokładnie takie jakie ma być, idealne i adekwatne. Naszym zadaniem jest je zobaczyć, zaakceptować i uwolnić.

Temat poczucia własnej wartości omawiamy też dokładnie w serii odcinków na kanale Youtube Emocjonalne – zachęcam do obejrzenia 😉

Organizacja i systematyzacja codziennego życia

Pierwsza autorska publikacja z serii produktów Untold. Dzięki temu poradnikowi zrobisz pierwszy krok w zmianie swojego życia na takie o jakim marzysz. Jest dostępny w wersji e-book, audiobook oraz kursu video. Zawiera znane narzędzia coachingowe oraz moją autorską metodę wypracowaną na przestrzeni ostatnich 5 lat. W skrócie dowiesz się jak zapanować nad swoim życiem zarówno prywatnym, jak i tym zawodowym. Napisany w sposób prosty i przyjemny, zawiera przykłady z życia codziennego, praktyczne wskazówki i ćwiczenia oraz piękną oprawę graficzną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.